CAD Manager

STRABAG AG UK Branch Budownictwo Tunelowe London Job-ID: req22743

O nas

STRABAG tunneling is one of the most renowned tunnel builders in Europe with many years of international experience. We look forward to receiving your application!

Zadania

  • Coordination, assurance and Implementation of CAD in accordance with the Company BIM Execution Plan.
  • Assurance of CAD Quality and reporting CAD quality issues to the sub-contractors
  • Supporting the two Lot BIM Leads to ensure CAD information is managed in line with the proposed work breakdown structure.
  • Development and maintenance of Company CAD Standards for construction information.
  • Admin management of Bentley
  • Projectwise for the project
  • Support and promote CAD Training with engineers, graduates and apprentices
  • Management and configuration of AECOSim data groups
  • Day to day management of a team of CAD technicians

Wymagania

  • Educated to HNC or higher
  • Sustained Continuing Professional Development
  • Experience across all stages of a project lifecycle
  • Experience of working within large infrastructure project environments
  • Certified Bentley software professional
  • Bentley AECOSim capable
  • Bentley Projectwise administrator
  • Desirable to have
  • Bentley Railtrack capability
  • 3D CAD Production on a Civil Engineering Project
  • Good understanding BIM principles and PAS1192

Oferujemy

Firma

Różnorodność projektów w kraju i za granicą

Stabilne miejsce pracy

Dobra atmosfera w pracy i otwartość

U podstaw naszego działania leży praca zespołowa – TEAMS WORK.

Rozwój

Planowanie kariery – coroczna rozmowa z pracownikiem dla wsparcia rozwoju zawodowego

Wewnętrzna Akademia Koncernu oferująca szeroki wybór szkoleń i kursów

Zróżnicowane ścieżki kariery w Koncernie

Awanse wewnętrzne

Lokalizacja

Działamy na terenie całego kraju (możliwość pracy w delegacji)

Szczegółowe informacje o konkretnej lokalizacji przekaże wskazana osoba do kontaktu

Parking i kantyna/pomieszczenie socjalne

Imprezy integracyjne/spotkania firmowe

Wynagrodzenie

Umowa o pracę na starcie

Finansowanie inicjatyw prozdrowotnych w ramach "Zarządzania zdrowiem w miejscu pracy"

Świadczenia socjalne

Wynagrodzenie dostosowywane do doświadczenia kandydata i profilu stanowiska

Because success can only be achieved through cooperation.

As a European technology group for construction services, STRABAG annually produces thousands of structures worldwide by gathering the right people, building materials and equipment in the right place at the right time. Without teamwork - across geographical boundaries and areas - this would not be possible. Become part of our team.

Twój kontakt

Gofur Ahmed
STRABAG AG UK BRANCH, 2nd Floor, Labs, 136 High Holborn
London
Tel. +44 7970478699