BIM Modeller (m/f/d)

STRABAG AG, UK Branch Budownictwo podziemne inżynieryjne London Job-ID: req27411

O nas

Our inhouse multi discipline design division provides customised services to construction sites all over the world.

Zadania

  • Work in a design team preparing major infrastructure projects mainly but not limited to civil design and underground structures
  • Produce 2D/3D site layout plans, cross-sections and details to support the design and construction team in the detailed planning of the project
  • Implement BIM/CAD standards to ensure the required quality of drawings is maintained
  • Support the BIM lead with input to the 3D model as required
  • Assist in the creation of CAD drawings to assist the Project
  • Work closely with the engineering LOT team assisting with any CAD/BIM requirements
  • Produce 3D sections from Utility surveys
  • Utilise survey data to produce engineering drawings
  • Work closely with BIM Manager and BIM Coordinator
  • Job is based in London; job familiarisation in design department in Germany possible

Wymagania

  • Previous experience as a CAD/BIM technician for civil engineering work. Experience in other industries and disciplines will be considered.
  • Skills with 2D and 3D drafting
  • A strong work ethic, team focused and an enthusiasm to learn and develop
  • Preferably certified Bentley software professional - Microstation, AecoSIM & Projectwise experience
  • Bentley Railtrack, In Roads and Power Civils is desirable
  • Good understanding BIM principles and PAS1192
  • Good communication skills in English, both verbal and written
  • German knowledge welcome

Oferujemy

You want to be part of an international company employing people from more than 80 different countries? This is a great opportunity to join our expanding technical design team offering you an important role at a competitive package. Based in London, you will be working in a supportive, friendly and international work environment focusing, but not limited, on interesting projects in the UK construction sector. We are looking forward to your application!

Firma

Różnorodność projektów w kraju i za granicą

Stabilne miejsce pracy

Dobra atmosfera w pracy i otwartość

U podstaw naszego działania leży praca zespołowa – TEAMS WORK.

Rozwój

Planowanie kariery – coroczna rozmowa z pracownikiem dla wsparcia rozwoju zawodowego

Wewnętrzna Akademia Koncernu oferująca szeroki wybór szkoleń i kursów

Zróżnicowane ścieżki kariery w Koncernie

Awanse wewnętrzne

Lokalizacja

Działamy na terenie całego kraju (możliwość pracy w delegacji)

Szczegółowe informacje o konkretnej lokalizacji przekaże wskazana osoba do kontaktu

Parking i kantyna (niektóre lokalizacje)

Imprezy integracyjne/spotkania firmowe

Wynagrodzenie

Umowa o pracę na starcie

Pakiet medyczny w Luxmed

Finansowanie inicjatyw prozdrowotnych w ramach "Zarządzania zdrowiem w miejscu pracy"

Wynagrodzenie dostosowywane do doświadczenia kandydata i profilu stanowiska

Because success comes from working together.

As a European technology group for construction services, we construct thousands of buildings and structures around the world every year by bringing the right people, materials and equipment together at the right place and at the right time. This would not be possible without teamwork – across geographic boundaries and business units. Become a part of our team!

Twój kontakt

Holger Wahrmund
Victoria House, 37-63 Southampton Row
GB-WC1B 4DA LONDON
Tel. +49 0171 7254670
www.strabag.com