Commercial Site Manager (f/m)

STRABAG EAD Transportation Infrastructures Budownictwo Drogowe Stara Zagora Job-ID: req27661

O nas

For our Business Unit Bulgaria/ Location Stara Zagora we are looking for a candidate on the position Commercial Site Manager (f/m)

Zadania

  • Independent and responsible management of all commercial activities on projects within the group:
    - preparation, issuing, checking and allocation of incoming and outgoing invoices
    - procurement-related activities, comparison and choice of suppliers and subcontractors
    - regular control of outstanding accounts, payments and guaranties
    - management and control of used resources (work hours, building mechanization, material supplies)
    - active participation in the monthly closure of accounts, reporting and analysis of ongoing projects within the group in cooperation with the technical site manager
    - keeping of the cash-box
    - taking part in the preparation of estimations for future projects (procurement and contract terms analysis)
    - preparation of and adherence to periodical targets - comparisons of results related to project price-setting, as well as regular updates of planned results
    - preparation of reports and presentations about the execution of the projects and the results of the group
    - responsibilities related to contracts verification and approvals in cooperation with the technical site manager
  • Preparation of periodical target - performance comparisons related to costing, as well as regular updates of working budget estimates
  • Preparation of balancing and monthly performance reports, preparation of provisions and value adjustments
  • Responsible verification of contracts and authorizations in cooperation with the technical site manager

Wymagania

  • University degree in Economics
  • Relevant professional experience on a similar position
  • Good knowledge in English and/ or German language
  • Good PC skills (MS-Office)
  • Independent and structured working methods as well as confident manner, and loyalty, analytical thinking
  • Willingness to learn, high level of dedication, as well as compliance with corporate standards and directives.

Oferujemy

We offer a challenging career, opportunities for professional training and development as well as excellent remuneration. If you are interested please submit your full application including a detailed CV and a cover letter by completing the online application form.

Firma

Różnorodność projektów w kraju i za granicą

Stabilne miejsce pracy

Dobra atmosfera w pracy i otwartość

U podstaw naszego działania leży praca zespołowa – TEAMS WORK.

Rozwój

Planowanie kariery – coroczna rozmowa z pracownikiem dla wsparcia rozwoju zawodowego

Wewnętrzna Akademia Koncernu oferująca szeroki wybór szkoleń i kursów

Zróżnicowane ścieżki kariery w Koncernie

Awanse wewnętrzne

Lokalizacja

Działamy na terenie całego kraju (możliwość pracy w delegacji)

Szczegółowe informacje o konkretnej lokalizacji przekaże wskazana osoba do kontaktu

Parking i kantyna (niektóre lokalizacje)

Imprezy integracyjne/spotkania firmowe

Wynagrodzenie

Umowa o pracę na starcie

Pakiet medyczny w Luxmed

Finansowanie inicjatyw prozdrowotnych w ramach "Zarządzania zdrowiem w miejscu pracy"

Wynagrodzenie dostosowywane do doświadczenia kandydata i profilu stanowiska

Weil Erfolg nur im Miteinander entstehen kann.

Als europäischer Technologiekonzern für Baudienstleistungen erstellt STRABAG jährlich weltweit tausende Bauwerke, indem sie die richtigen Menschen, Baumaterialien und Geräte zur richtigen Zeit am richtigen Ort versammelt. Ohne Teamarbeit – über geografische Grenzen und Bereiche hinweg – wäre dies nicht möglich. Werden Sie Teil unseres Teams!

Twój kontakt

Diana Dikova
115 G, Tsarigradsko shose Blvd., Megapark, 8th fl.
1784 Sofia
Tel. + 359 2 44 58 845
www.strabag.bg